امروز چهارشنبه 30 مهر 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: سه شنبه 21 مرداد 1399

اردوغان ترکیه به نقشه هایش در مدیترانه ادامه می دهد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید کشورش به پیشبرد عملیات‌های حفاری اکتشاف نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه ادامه می‌دهد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، اردوغان شامگاه دوشنبه بعد از نشست کابینه دولت در آنکارا گفت: «ترکیه به اجرای برنامه‌هایش در عرصه میدانی و دیپلماسی ادامه می‌دهد تا زمانی که عقل سلیم در موضوع [شرق دریای مدیترانه] پیروز شود».

بر این اساس، وی با درخواست از کشورهای حاشیه دریای مدیترانه برای همکاری جهت یافتن چارچوبی برای حفاظت از حقوق همه در این منطقه، اظهار داشت: «ما همواره اینجا هستیم و آماده‌ایم با گفت‌وگو بر مبنای تساوی، مناقشات را حل کنیم».

رئیس‌جمهور ترکیه ادامه داد: «به هیچ وجه امکان ندارد ترکیه با طرحی که این کشور را به سواحلش محدود ساخته و سرزمین وسیع آن را نادیده بگیرد، موافقت کند».

اردوغان هفته قبل در سخنانی با بیان اینکه یونان به تعهدات خود به ترکیه در زمینه توقف عملیات حفاری در دریای مدیترانه عمل نکرده است، گفت عملیات حفاری در دریای مدیترانه را از سر گرفته و به اجرای توافق‌هایش با لیبی ادامه خواهد داد. (جزئیات بیشتر)

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است. در موضوع لیبی نیز ترکیه حامی دولت «وفاق ملی» لیبی به ریاست «فائز السراج» مستقر در طرابلس است.

انتهای پیام/م

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها