امروز چهارشنبه 14 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: پنج شنبه 16 آبان 1398

استقبال روسیه از مرگ مغزی ناتو

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روسیه روز پنجشنبه از سخنان «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر اینکه «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی»، معروف به «ناتو» دچار مرگ مغزی شده استقبال کرد.

«ماریو زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با تلویزیون  GTRK Samara گفت: «ناتو به مرگ مغزی دچار شده. این مسئله تعجبآوری نیست، اما آنچه تعجب‌آور است این است که یکی از سران ناتو آن را بر سر زبان آورده.»

این مقام روسیه تصریح کرد مسکو هم از مدت‌ها پیش همین واقعیت را البته به زبانی دیپلماتیک‌تر بر سر زبان آورده است. 

وی گفت: «جدا از اشاره به وقوع بحران در ائتلاف ناتو ما این را هم گفتیم که روسیه‌هراسی به عنوان ایده‌ای آبرومندانه برای ایدئولوژیست‌های ناتو، نشانه‌های وقوع همین بحران بود.»

زاخارووا در این مصاحبه تصریح کرد که ناتو و اتحادیه اروپا با «بحران هویت، بحران وجودی، نداشتن چشم‌اندازی برای آینده و بحران نداشتن راهبرد» مواجه هستند. 

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز گفته بود با توجه به بی‌تعهدی آمریکا در قبال پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، کشورهای اروپایی نباید برای دفاع از خود به آمریکا اتکا کنند.

ماکرون در مصاحبه با نشریه انگلیسی «اکونومیست»، با اشاره به این‌که «اکنون در حال گذران مرگ مغزی ناتو هستیم» گفت، آمریکا «در حال پشت کردن به ما است» که این موضوع را می‌توان در خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه بدون مشورت با متحدان ناتو مشاهده کرد.

ارتش ترکیه به همراه تروریست‌های موسوم به «ارتش آزاد» سوریه از ۱۷ مهر ماه عملیاتی نظامی را با چراغ سبز آمریکا در شمال سوریه  آغاز کردند که هدف آن دور کردن خطر شبه‌نظامیان کُرد سوریه از مرزهای مشترک بود . 

رئیس جمهور فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا هنوز به ماده پنجم پیمان ناتو باور دارد یا خیر گفت: «نمی‌دانم. اما فردا (در آینده) ماده پنج چه معنایی خواهد داشت؟»  

ماده پنج با عنوان «دفاع جمعی» بیان می‌دارد حمله به یک متحد ناتو، حمله به کل کشورهای ناتو است.

ماکرون همچنین درخصوص تضعیف اروپا درپی وقوع برگزیت و عدم ثبات سیاسی در این قاره هشدار داد و گفت: «این ترکیب سمی پنج سال پیش قابل تصور نبود. اگر بیدار نشویم تهدید قابل توجه ناپدید شدن از صحنه جغرافیایی در آینده دور وجود خواهد داشت یا حداقل دیگر کنترل سرنوشت خود را در دست نخواهیم داشت. من عمیقاً به این موضوع اعتقاد دارم ».

انتهای پیام/ 

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها