امروز چهارشنبه 25 تير 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: دوشنبه 9 تير 1399

افزایش مصرف آب در شیراز با شیوع کرونا افزایش مهاجرت به شیراز از دلایل کم آبی است

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری فارس از شیراز، کمبود آب در برخی نقاط شهر شیراز همواره مساله ساز بوده که این روند با گرم شدن هوا شدت می یابد. موضوعی که یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر‌ آن عدم مدیریت صحیح مصرف آب است.

دغدغه تامین آب آشامیدنی یکی از مواردی است که روزانه توسط شهروندان مطرح می‌شود و موضوعی است که باید با جدیت پیگیری شده و راه‌حل مناسبی برای برون‌رفت از آن یافت.
امسال علاوه بر گرمای هوا، شیوع کرونا نیز به عنوان عاملی تاثیرگذار بر همه امور در مورد آب نیز مصرف را به چند برابر افزایش داد تا شرایطی را پیش آورد که جز با احساس مسئولیت همه مردم در شیوه صحیح مصرف آب، مدیریت نخواهد شد.
از دیگر سو ، عوامل جانبی همچون آتش‌سوزی‌های غیرمنتظره یا نبود زیرساخت‌های مناسب در برخی نقاط به این مشکل دامن می‌زند.

معاون بهره‌برداری توسعه آب آبفای شیراز با اشاره به افزایش ۱۲ تا ۱۵ درصدی مصرف آب در پی شیوع کرونا، بیان کرد: افزایش مهاجرت از استانهای همجوار به شهر شیراز از دلایل کمبود آب در برخی نقاط شهرستان شیراز است.
حسام خسروی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید آب ثابت بوده اما میزان مصرف همچنان در حال افزایش است، گفت: در این شرایط می طلبد که شهروندان در مصرف آب صرفه‌جویی کنند تا در شرایط سخت کنونی دچار بحران آب نشویم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر به هیچ عنوان موضوع جیره‌بندی آب مطرح نیست، اظهار داشت: در صورت تامین زیرساختها ضمن صرفه‌جویی توسط مردم به هیچ عنوان جیره‌بندی مطرح نخواهد بود.
معاون بهره برداری توسعه آب، آب و فاضلاب شیراز وجود مشکل در مناطق حاشیه‌ای شهر شیراز نظیر سلطان‌آباد را نبود زیر‌ساختهای مطلوب عنوان کرد و گفت: زیرساختهای موجود در این مناطق، مشکلاتی دارد و در حال توسعه و اصلاح شبکه آبرسانی در این مناطق هستیم اما اقدامات زیرساختی زمان بر است و به صورت آنی برطرف نمی‌شود.
وی افزود: بیشتر هزینه‌های ما مربوط به رفع مشکلات حاشیه شهرها و روستاهایی است که به شهرستان شیراز ملحق شده اند.
خسروی با اشاره به فرا رسیدن فصل تابستان و شدت یافتن گرمای هوا گفت: به دنبال بالا بردن ظرفیت تولید آب و یکسان‌سازی هستیم و در این راستا از سازمان آب منطقه ای جهت تامین بخشی از ظرفیت درخواست کمک کرده ایم.
وی همچنین ضمن اشاره به حوادث غیرمترقبه‌ای که منجر به کاهش دخایر آب می شود، اظهار داشت: در هفته گذشته آتش‌سوزی یکی از پست‌های اصلی برق منجر به از دست دادن یک سوم ظرفیت ذخایر آب طی هفت تا هشت ساعت شد که برای جبران به دو سه روز زمان نیاز بود.
معاون آبفای شیراز تاکید کرد: بنابراین از مردم می‌خواهیم که از پمپاژ مستقیم آب از شبکه اصلی برای مناطق خود خودداری کرده و به صورت غیرمستقیم آب را پمپاژ کنند تا همسایگان آنها نیز با کمبود آب مواجه نشوند.
خسروی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه از شهروندان تقاضا می شود مخازن ذخیره آب را همواره در اختیار داشته باشند تا در صورت قطع احتمالی، برای چند ساعت آب در اختیار داشته و به مشکل برنخورند‌.
انتهای پیام/ س/و

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها