امروز یکشنبه 4 آبان 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: سه شنبه 21 مرداد 1399

الگوسازی امام کاظم ع در جهاد تبلیغی نقطه اتصال حیات اجتماعی بشر از غدیر تا ظهور

سرویس فرهنگی خبرگزاری فارس؛ شیراز | در سال ۱۲۸ هجری قمری در «ابواء»، محلی بین مدینه و مکه، در خانه سراسر نور و سرور امام صادق(ع)، کودکی متولد شد که نامش «موسی بن جعفر» و در میان شیعیان به «باب الحوائج» معروف است.

آن حضرت، فقاهت، دیانت، عبادت، بردباری و شکیبایی را در خود جمع کرده بود و درباره شخصیتش نیز گفته اند: «جَمَع مِنَ الفِقه و الدّینِ و النُّسُکِ و الحِلمِ و الصَّبرِ».

مباحث مربوط به سبک زندگى و سیره اخلاقى معصومان امروزه اهمیتى دو چندان یافته است؛ زیرا انسان ها براى درست زندگى کردن در فضاى آلوده این عصر، نیازمند الگوپذیری از تمام خصوصیات و ابعاد مختلف زندگی ائمه(ع) هستند.

معرفی سیره و سبک زندگی فردی عبادی و اجتماعی امام کاظم(ع) بهترین راهنما و مطمئن‌ترین مسیر برای تعالی زندگی مادی و معنوی امروز است.

 امام کاظم(ع)، به بخشندگی و سخاوت، مشهور بودند. آن حضرت حتی نسبت به دشمنانشان نیز، احسان و بخشش فراوانی داشتند. «خطیب بغدادی» در کتاب «تاریخ بغداد»، پس از بیان برخی خصوصیات و ویژگی های شخصیتی امام کاظم(ع)، از بخشش های آن حضرت به دشمنان و مخالفان نیازمند سخن به میان میآورد و آن را می ستاید.

 امام کاظم(ع) اهتمام فراوانی به تلاوت قرآن کریم و عبادت داشتند. «فضل بن حسن طبرسی» در اعلام الوری در این باره می نویسد: «کان، علیه السَّلامُ أحفَظُ النّاسِ لِکِتاب الله ... و کان النّاسُ، بالمدینَةِ یُسَمّونَهُ زَینُ المُجتَهِدینَ؛ آن حضرت، حافظترین مردم، نسبت به کتاب خدا بود و مردم مدینه، او را زینت کوشندگان در عبادت خدا می نامیدند».

 آن حضرت در تمام دانش‌ها، سرآمد دوران خود بودند. «ابن حجر هیتمی»، دانشمند و محدث مشهور اهل سنت، در این باره می‌نویسد: «موسی کاظم(ع)، وارث علوم و دانش‌های پدر و فضل و کمال او بود. وی در پرتوی عفو و گذشت و بردباری فوق‌العاده که در رفتار با مردم نادان از خود نشان می داد، کاظم لقب یافت و در زمان او هیچ فردی در معارف الهی و دانش و بخشش به پای او نمی رسید».

یکی از مهمترین شاخص‌های وجود بی‌بدیل امام کاظم(ع)، مجاهدت برای بیان حقیقت است، نفی تبعیض و نگاه‌های نژادپرستانه، دیگرگرایی و توجه به زیردستان، مدارا و جذب مخالفان، کظم غیظ و نفی شتم و نزاع، قدرشناسی از محبت دیگران، حضور در تشییع جنازه مؤمنان و اکرام میهمان نیز از دیگر محورهای مربوط به سلوک اجتماعی امام(ع) است.

جمع همه این ویژگی‌ها را می‌توان در یک عنوان خاص که مهمترین درس غدیر از طرف حضرت رسول(ص) است خلاصه کرد؛ جهاد تبلیغی، نکته ای که در جریان غدیر مهمترین هدف و الگوسازی پیامبر اسلام(ص) بود و در تمام دوران های تاریخ باید بر آن مداومت ورزید.

زندگی کرونایی امروز جوامع، به انزوا رفتن برخی از فعالیت های اجتماعی و پررنگ شدن ظلم و خشونت هایی که خفقان اجتماعی را در جوامع شرق و غرب به وجود آورده است؛ بهترین فرصت برای پیاده سازی الگوهای جهاد تبلیغی است؛ مسأله ای که شاید کمتر به آن توجه شده است و تبیین آن در مراکز حوزوی و دانشگاهی و فعالیتهای جهادی بسیار با اهمیت است.

مشکلات جامعه جهانی امروز، شباهت‌های زیادی به دوران حیات امام موسی کاظم(ع) دارد و شیوه مقابله و برخورد حضرت در زندان و خارج از آن، سرشار از مولفه هایی است که پرداختن به تک تک آنها در این مختصر نمی‌گنجند.

تکریم انسان‌ها و پرهیز از نگاه تبعیض‌آمیز، اهتمام به رفع مشکلات دیگران و محبت و مدارا حتی با مخالفان، بخشی از این مؤلفه‌هاست که در زندگی اجتماعی امام(ع) بسیار درخشان و موردتوجه و اهمیت بوده است.

بشر امروز نیازمند و ملزم به تسهیل و هموار کردن مسیر ظهور منجی است و این امر جهاد تبلیغی همگانی را می‌طلبد که زندگی سیاسی و اجتماعی امام موسی کاظم(ع) برترین الگو برای ادامه این مسیر است.

انتهای پیام/ م

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها