امروز چهارشنبه 14 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: پنج شنبه 16 آبان 1398

بازسازی بافت قدیم دزفول نیازمند اعتبارات است

حجتالله آریایی نیا، رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دزفول، اظهار کرد: در سال گذشته حدود ۸۰ بنای تاریخی دزفول بر اثر بارش زیاد باران دچار آسیب شدند که تنها ۲۰ مورد آنان دچار آسیب و خسارت جزئی و مابقی درگیر ریزش قسمتی از بنا شده بودند.

وی ادامه داد: شهرستان دزفول دارای ۲۰۰ هکتار بافت قدیمی است که با توجه به گستردگی آن، مرمت و بازسازی آثار باستانی مستلزم بودجه و اعتبار قابل توجهی است اما اعتباری که تخصیص داده شد، حدود ۱۰ میلیارد ریال بوده و این در حالی است که هزینه مرمت هر پروژه به طور میانگین حدود ۵ میلیارد ریال است.

آریایی نیا بیان کرد: پس از ارائه گزارش آسیب‌های وارد شده به بافت قدیمی و آثار تاریخی به مدیریت استان خوزستان و فرمانداری شهرستان دزفول، حدود ۸۰ درصد از موارد خسارت دیده مرمت و یا برای بازسازی محصور شدند اما ۲۰ درصد باقی مانده به دلیل عدم تخصیص اعتبار کافی، قابل بازسازی و رسیدگی نبودند.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول اظهار کرد: بافت قدیم شهرستان دزفول دیگر تکرار نخواهد شد و روزی خواهد رسید که مردم آرزوی داشتن بنایی به سبک بافت قدیمی دزفول را خواهند داشت و بنا به گفته نماینده فرهنگی سازمان یونسکو در ایران طی ۱۰ سال آینده شهرستان دزفول به موقعیت مهم گردشگری تبدیل خواهد شد.

وی عنوان کرد: گردشگرانی که وارد شهرستان دزفول می شوند به دنبال محلی برای اسکان در بافت قدیم شهرستان هستند پس این انتظار می‌رود که با رونق مسافرخانه و سفره خانه‌ها در بافت قدیم، جذب توریست را افزایش دهیم.

آریایی نیا گفت: مردم نقش مهمی در حفظ و نگهداری بافت قدیم دارند و از مالکان ساکن در بافت‌های قدیمی شهرستان مانند همیشه تقاضا داریم به نکاتی که از سوی میراث فرهنگی به آن ها متذکر می شویم، توجه کنندتا شاهد تخریب و آسیب به بناهای تاریخی شهرستان دزفول نباشیم.

انتهای پیام/خ

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها