امروز سه شنبه 24 تير 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: دوشنبه 11 آذر 1398

تأکید چین بر همکاری با روسیه جهت مقابله با دخالت های غرب

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین روز دوشنبه خواستار تعمیق روابط پکن و مسکو برای مقابله با دخالت‌های غرب در امور داخلی دو کشور شد.

به نوشته پایگاه اینترنتی «سی‌جی‌تی‌اِن»، شی در دیدار با «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه گفت:‌ «اعتقاد قاطع من این است که هیچ نیرویی نمی‌تواند ملت و خلق چین را از پیش رفتن بازدارد. خلق روسیه نیز تحت‌ تأثیر مداخلات خارجی قرار نخواهد گرفت و مسیر خود در راه توسعه را ادامه خواهد داد».

شی همچنین سخنان اخیر «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را تأیید کرد که گفته بود تلاش آمریکا برای مهار چین و روسیه اشتباه است. وی سپس گفت چین و روسیه در مواجهه با اوضاع پیچیده و در حال تحول بین‌المللی باید در کنار یکدیگر ایستاده و همواره شریک قابل اعتماد یکدیگر بمانند.

رئیس‌جمهور چین از دو طرف درخواست کرد مراودات امنیتی و راهبردی را افزایش داده، اعتماد راهبردی دوجانبه را تقویت کرده، از منافع اصلی خود حراست کنند و صلح و ثبات را در منطقه و جهان حفظ کنند.

پاتروشف ضمن تحسین رسیدن همکاری دوجانبه میان چین و روسیه به سطحی بی‌سابقه گفت، روابط میان دو کشور «غیرقابل گسست» است. طیفی از سیاست‌مداران آمریکایی نه تنها به منافع روسیه و چین ضربه می‌زنند، بلکه آثاری منفی را به نظم و نظام بین‌الملل تحمیل می‌کنند.

دبیر شورای امنیت روسیه افزود پکن و مسکو در قبال بسیاری از مسائل بین‌المللی موضع مشترک دارند. وی همچنین هماهنگی بیشتر میان دوطرف به‌منظور حفاظت از حق حاکمیت و امنیت خود و ثبات راهبردی بین‌المللی را خواستار شد.

سال جاری میلادی، روسیه و چین هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را جشن گرفتند. شی در مراسمی به همین مناسبت گفت: «روابط دوجانبه وارد عصر جدیدی شده است».

دخالت‌های اخیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در امور داخلی چین و روسیه نظیر حمایت از نا‌آرامی‌های داخلی موجب خشم این دو کشور شده است.

انتهای پیام/ق

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها