امروز چهارشنبه 14 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: پنج شنبه 16 آبان 1398

زنان محور اصلی سلامت جامعه هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از داراب، ساره فیروزی در همایش پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان که به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران برگزار شد، اظهار داشت: اهمیت و نقش بانوان در توسعه پایدار جوامع بر کسی پوشیده نیست و از آنجا که سلامتی یکی از کلیدهای اصلی توسعه پایدار است، زنان به عنوان محور سلامت جامعه نقشی بی‌بدیل در این زمینه ایفا می‌کنند.

وی بابیان اینکه زنان ضامن و حافظ سلامت خانواده و کودک هستند، افزود:  در واقع زنان همچون عمود خیمه‌هایی هستند که پویایی، نشاط و سلامت خانواده و در نهایت جامعه را به عهده دارند.

 مسؤول کمیسیون بانوان فرمانداری داراب تاکید کرد: با وجود اینکه امید به زندگی در بانوان افزایش یافته و میانگین عمر آنها از مردان بیشتر است اما در برخی بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های روحی، زنان دو برابر مردان درگیر هستند بنابراین توجه به بیماری‌هایی که بانوان بیشتر به آن مبتلا می‌شوند، حائز اهمیت است.

فیروزی بابیان اینکه با وجود بیماری‌های ناتوان کننده و مزمن نظیر سرطان‌ها، توجه به وضعیت سلامت بانوان بیش از پیش ضروری است، گفت: با وجود تلاشهای کارشناسان و مراقبین شبکه بهداشت، متاسفانه داراب از لحاظ تعداد بانوان مبتلا به سرطان‌، وضعیت مناسبی ندارد که این معضل ناشی از عدم آگاهی است.

 وی تصریح کرد: البته همیشه سرطان عامل ناتوانی و اختلال سلامت در وجود بانوان نیست بلکه آنها گاهی با رفتن به سمت عمل‌های زیبایی خودشان زمینه‌‌ساز آسیب به خود هستند.

مشاور فرماندار داراب در امور بانوان گفت: برخی از زنان اعتماد به نفس و خودپنداره اندکی دارند و تصور می‌کنند فقط با زیبایی ظاهری است که می‌توانند محبوب و مقبول باشند بنابراین بدون توجه به عوارض احتمالی، خود را به تیغ جراحی می‌سپارند.

فیروزی خاطرنشان کرد: در زمینه بیماری‌های عفونی و واگیردار نظیر اچ آی وی نیز شرایط مناسبی وجود ندارد چرا که تا چند سال گذشته این بیماران از طریق تزریق با سرنگ آلوده به اچ آی وی مبتلا می‌شدند اما اکنون متاسفانه روابط جنسی خارج از چارچوب اخلاقی، عامل این بیماری است که این امر نیازمند آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی است.

 

اهمیت شاخص تحرک بدنی در تامین سلامت

معاون شبکه بهداشت و درمان داراب نیز در جمع بانوان دارابی با تاکید بر مراقبتهای پیش از بارداری  گفت: برای حفظ سلامت زنان در دورترین نقاط روستایی به ازای هر شش هزار نفر و گاه هر چهار هزار نفر یک ماما حضور دارد که با جدیت پیگیر مراقبتهای پیش از بارداری هستند.

رهسپار ادامه داد: در سطح شهر داراب نیز این مراقبتها با تلاش همکاران شبکه بهداشت پیگیری می‌شود و اینکه بانوان ما تا چه از حد از این خدمات رایگان استفاده می‌کنند به تصمیم خودشان برمی‌گردد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت که مورد توجه شبکه بهداشت قرار دارد پیشگیری از بیماری‌ها است، اظهار داشت: با افزایش امید به زندگی در آقایان و بانوان، آسیب‌پذیری افراد در سالهای پایانی عمر بیشتر شده و این مسئله مشارکت عمومی و همراهی مردم با فعالان شبکه بهداشت را در زمینه خدمات خودمراقبتی بیش از پیش ضروری می‌نماید.

معاون شبکه بهداشت داراب خاطرنشان کرد: شاخص تحرک بدنی در حفظ سلامت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این موضوع به ما یادآوری می‌کند با خودآگاهی به ورزش و تغذیه مناسب بپردازیم.

رهسپار گفت: در سطح کشور 100 درصد افراد تحت پوشش مراقبتهای سلامت قرار دارند و این مراقبتها توسط سامانه آنلاین در شبکه بهداشت ثبت و کنترل می‌شود و بر حسب شرایط و نیاز افراد، برنامه‌ریزی جدید شکل می‌گیرد.

به گزارش فارس، در این همایش محبوبه پوردستان –پزشک دارابی- به ارائه آمار مبتلایان به سرطان در سطح کشور و استان فارس پرداخت و ضمن اشاره به سرطانهای شایع در بانوان و علائم بروز بیماری‌ها، بر انجام غربالگری جهت پیشگیری از سرطانها تاکید کرد.

انتهای پیام/76020

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها