امروز دوشنبه 23 تير 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: دوشنبه 11 آذر 1398

صادرات تجهیزات پزشکی به 25 کشور دنیا بیمارستانی که در آن زیرمیزی وجود ندارد

 گروه سلامت خبرگزاری فارس-محمد رضازاده: دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نقش مؤثری در ارائه خدمات درمانی به نیروهای مسلح و عموم مردم را بر عهده دارد. این دانشگاه با داشتن 4 دانشکده بهداشت، پزشکی، داروسازی و پرستاری نقش بسزایی در تربیت پزشکان ایفا کرده است.

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) از سال ۱۳۷۱ اقدام به پذیرش دانشجو در رشته پزشکی کرد. در سال‌های ۷۱ تا ۷۵ با توجه به نیاز سپاه به کادر درمانی هر ساله حدود ۱۰۰ دانشجوی پزشکی در این مجموعه پذیرش شده‌اند و این دانشگاه تواسنته حدود 10 هزار دانشجو را تربیت کند.

علیرضا جلالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) ضمن بازدید از خبرگزاری فارس و دیدار با مدیرعامل این مجموعه به پرسش‌های خبرنگاران درخصوص عملکرد این دانشگاه پاسخ داد.

در ادامه مشروح این پرسش و پاسخ را می‌خوانید:

فارس: تاریخچه شکل‌گیری دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) از چه سالی بوده و با چه هدفی این دانشگاه تشکیل شد؟

جلالی: شکل‌گیری دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) از سال 1365 آغاز شد و این مجموعه به عنوان دانشکده پزشکی دانشگاه امام حسین کار خود را آغاز کرد. در آن دوران که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود نیاز شدید به نیروی پزشکی احساس می‌شد و در آن دوران تعداد پزشکان سپاهی به اندازه انگشتان دست هم نمی‌رسید.

تا سال 1372 این دانشکده به فعالیت خود ادامه داد و پس از آن با مجوز وزارت بهداشت و تأیید مقام معظم رهبری به دانشگاهی مستقل تبدیل شد. در نخستین روزهای فعالیت این دانشگاه با تربیت نیروهای پزشک و متخصصان بهداشت کار خود را آغاز کرد و آهسته آهسته دانشکده‌های پرستاری و داروسازی نیز به این مجموعه اضافه شدند.

*تربیت 10 هزار دانشجو

فارس: این دانشگاه تا کنون چند دانشجو تربیت کرده است؟

جلالی: دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)  تاکنون بیش از 10 هزار دانشجو تربیت کرده و بیش از 90 درصد کادر پزشکی سپاه پاسداران فارغ‌التحصیل دانشگاه پزشکی بقیة‌الله (عج)  هستند. 

فارس:‌ در حال حاضر در چند رشته دانشجو تربیت می‌کنید؟

جلالی: ما در 11 رشته تخصصی دانشجو می‌پذیریم همچنین چهار رشته فوق‌ تخصصی و 75 رشته کارشناسی ارشد و PHD در مقاطع مختلف دانشجو داریم و تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا در راستای پیشرفت دانشگاه رشته‌های جدیدی را طی سال‌های آتی جذب کنیم. دانشگاه بقیة‌الله (عج) دارای چهار دانشکده اقماری در شهرهای شیراز، مشهد و تبریز است و بنا داریم طی سال‌های آتی دانشکده بین‌الملل دانشگاه را توسعه بدهیم تا بتوانیم کادر پزشکی برای کشورهای محورهای مقاومت تربیت کنیم.

در حال حاضر متقاضیانی از کشورهای لبنان، سوریه و عراق برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در این دانشگاه وجود دارد که امیدوارم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک اقدام به جذب این دانشجویان کنیم.

فارس: دانشگاه بقیةالله(عج) چند عضو هیأت علمی دارد؟

جلالی: این دانشگاه در حال حاضر از 300 نفر عضو هیأت علمی برخوردار است که صددرصد آنها رسمی و با مجوز وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستند نکته برجسته این است که 50 درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه بقیةالله(ع) رتبه استادی و دانشیاری دارند که این موضوع در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بی‌نظیر است. در رتبه‌بندی اعضای علمی توسط وزارت بهداشت عموماً 25 درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها استاد تمام هستند در حالیکه در دانشگاه ما بیش از 50 درصد اعضای هیأت علمی به درجه استاد تمامی رسیده‌اند و این موضوع وزن اعضای هیأت علمی ما را سنگین و بی‌نظیر کرده است.

فارس:‌ جایگاه دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله(عج) در بین سایر دانشگاه‌‌ها چه وضعیتی دارد؟

جلالی: وزارت بهداشت دانشگاه‌ها را در حوزه‌های درمان، آموزش و تحقیقات و فناوری رتبه‌بندی می‌کند که رتبه‌بندی دانشگاه ما در این حوزه‌ها متفاوت است. ما در حوزه تحقیقات در بین دانشگاه‌های تیپ چهار دارای رتبه اول هستیم و در بین تمام دانشگاه‌ها در زمینه آموزش رتبه 13 را به خود اختصاص داده‌ایم. اما در حوزه درمان بیمارستان بقیةالله(عج) جزو مراکز عالی به شمار می‌رود و توانسته طی 10 سال رتبه درجه یک درمان را به خود اختصاص دهد.

 تولید واکسن آنفلوآنزا، تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز و کیت‌های تشخیص ویروس از اقدامات محققان این دانشگاه است

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها