امروز جمعه 20 تير 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: جمعه 9 خرداد 1399

فارس من|تهدید به اخراج نتیجه ی پیگیری مطالبات کارگران

به گزارش خبرگزاری فارس از لامرد، چندی پیش بود که سوژه ای در سامانه «فارس من» خبرگزاری فارس با عنوان «درخواست‌های صنفی رانندگان منطقه عملیاتی پارسیان» ‌به ثبت رسیده بود که در قسمتی از این سوژه آمده بود:«با توجه به افزایش حقوق ۲۱ کارگران در سال ۱۳۹۹ با تورم 40 درصدی، سالهاست که در دخل و خرج کارگران فاصله افتاده است. ما با این حقوق کم شرمنده خانواده‌هایمان هستیم. آیا مسؤولین اجازه دارند برای کاهش هزینه‌ها از حقوق رانندگان کم کنند؟ چرا باید کارگران تاوان هزینه‌ها را بپردازند؟»

با به حد نصاب رسیدن حمایت‌ها از این کمپین خبرنگار فارس به سراغ دبیر اجرایی خانه کارگر لامرد رفته و به گفت‌وگو با او پرداخت.
دبیر اجرایی خانه کارگرشهرستان لامرد در استان فارس به تهدید امنیت شغلی کارگران مناطق  عملیاتی پارسیان،آغار ،دالان و نار و کنگان، واکنش نشان داد واظهارداشت:استاندار، فرماندار، اداره  کل کار، نماینده مردم شهرستانهای لامرد و مهر وسایر مسئولان که  به‌عنوان متولیان اشتغال  منطقه عملیاتی پارسیان ،آغار ودالان و نار و کنگان هستند که لازمه‌ی آن، در وهله اول حفظ اشتغال موجود است و سپس ایجاد زمینه‌ی اشتغال جدید. بنابراین از آنان می‌خواهیم که تمام توان خود را برای جلوگیری از اخراج کارگران وتهدید امنیت شغلی آنان  بکار ببندند. 

عبدالرضا روحی در گفتگو با خبرنگار فارس در لامرد، ضمن تأسف‌بار خواندن  تهدید  به اخراج حدود ۴۵۰ نفر از کارگران شاغل درشرکت بهره برداری  نفت وگاز زاگرس جنوبی واقع در منطقه عملیاتی پارسیان ، آغار ودلان ، نار و کنگان گفت: نمایندگان عالی دولت در استان فارس و شهرستان لامرد، مسئول مستقیم حفظ اشتغال و ممانعت از اخراج کارگران هستند که متاسفانه هیچ گونه حمایتی قاطعانه ای ازآنها مشاهده نشده است.
روحی  با بیان اینکه متاسفانه  مدتی است که برخی مدیران وکارفرمایان میادین گازی پارسیان ،آغار ،دالان و نار وکنگان با بی توجه ای به مطالبات قانونی  وصنفی کارگران ، آنان را در صورت پی گیری مطالباتشان مرتبا تهدید به تعدیل واخراج ازکارمی کنندافزود: مقوله‌ی اخراج و بیکاری، ارتباط مستقیمی با ناهنجاری‌های اجتماعی دارد. لذا باید تمام مسئولین دولتی و امنیتی، تلاش خود را بکار گیرند تا مانع ایجاد زمینه، جهت بروز ناهنجاری‌ها در جامعه شوند.

این فعال کارگری افزود: وقتی ما برای ایجاد یک شغل، با مشکلات فراوانی روبرو هستیم، نباید به‌راحتی تن به اخراج  کارگر بدهیم. اخراج  یا تهدید به اخراج کارگر یعنی تزریق یأس و ناامیدی به اجزای جامعه. وقتی ما یک خانواده به‌عنوان نهادِ اول جامعه را مورد تهدید قرار دهیم، طبیعی است که باید منتظر تهدید جامعه از سوی آن نهاد(خانواده)، باشیم.
روحی  اشاره به سخنان سراسر امیدوار کننده رهبر معظم انقلاب بمناسبت"  هفته کارگردر اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ " اشاره کرد و گفت:  متاسفانه  کارفرمایان برخی مشاغل که محل اشتغال   وکسب در امد  جوانان تحصیل کرده است  برخلاف دستورات مقام معظم رهبری  در خصوص  حفظ کرامت  انسانی  کارگران  عمل می کنند.این کارفرمایان کارگرانی که مرتبا مطالبات مزدی وصنفی خودرا پی گیری می کنند تهدید به اخراج می کنند.
روحی  با اشاره به این مسئله که در هر مجموعه‌ای که اخراج کارگر وحتی تهدید به آن شکل بگیرد، بدون شک مشکل مدیریتی وجود دارد، بیان داشت: خسارات و زیان هایی که برخی مدیران بی لیاقت و صاحب منصب به مناطق عملیاتی پارسیان،آغار ،دالان و نارو کنگان زده اند ،بی تاثیر نبوده است.با این حال برای دفاع از حقوق کارگران با هیچ‌کس تعارف نداریم و از تمام ظرفیت‌های قانونی و بازدارنده خود برای  دفاع از کارگران  ومطالبات قانونی شان استفاده خواهیم نمود. به همین دلیل از استاندار فارس ،نمایندگان استان فارس، فرماندار و نماینده مردم شهرستانهای  لامرد و مهروسایر متولیان اشتغال منطقه عملیاتی پارسیان،آغار ،دالان می‌خواهیم که مشکل کارگران مجموعه شرکت بهره برداری  نفت وگاز زاگرس جنوبی  را که به طور میانگین روزانه 12 ساعت در بیش ۲۵۰حلقه چاه وپالایشگاه گازی  در مناطق عملیاتی پارسیان،آغار ودالان و نار و کنگان مشغول بکار هستندرا در اولویت کاری خود قرار دهند.
به گفته وی متاسفانه مدیرانی که در مناطق عملیاتی پارسیان منتصب  شده اند ازباب حقوق های آنچنانی برخوردارند واین مدیران که به نوعی مرفعین بی در خوانده می شوند  جدا از همه مشکلاتی که در زمینه امنیت شغلی وپرداخت مطالبات مزدی انها وجود داردحتی در دادن یک  وعده غذای گرم به کارگران آنان را خون به جگر کرده اند. چرا نباید حقوق فرزندان و معیشت خانواده های فرزندان این مرز بوم که اکثرا از خانواده معظم شهدا ، جانبازان و ایثارگران هستند نادیده گرفته شود
دبیر اجرایی خانه کارگر لامرددر پایان افزود: خانه کارگر آمادگی دارد تا با استفاده از تمام ظرفیت‌های خود ازجمله فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، با مسئولین استان و منطقه جهت جلوگیری از اخراج کارگران و رفع مشکلات موجود، همکاری نماید.
انتهای پیام/

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها