امروز پنج شنبه 3 مهر 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: سه شنبه 21 مرداد 1399

هزار سند علمی در سطح بین المللی به نام جمهوری اسلامی در سال 2020 منتشر شده است

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، فاطمه آشوبی؛آنچه در نظام آموزشی قرن حاضر نقش اساسی و مهم ایفا می کند، توجه به پژوهش است. و می توان آن را از پایه های اساسی و عمده در توسعه جوامع دانست.

پژوهش و تحقیق در نظام آموزش عالی ایران در راه رسیدن به اهداف خود با آسیب هایی روبه روست ،آسیبهایی که مربوط به فرهنگ ، مدیریت، ساختار، قوانین و برنامه ریزی پژوهشی در ایران است.

به منظور آشنایی با چالش های پژوهش در دانشگاه ها به گفت و گو با یعقوب فتح الهی معاون پژوهش و آموزش دانشگاه تربیت مدرس نشسته ایم که در ادامه آن را می خوانید.

از مهم ترین مطالبی که در این گفت و گو می بینید

توان اقتصادی مؤسسات پژوهشی به خاطر تغییرات نرخ ارز بسیار ضعیف شده است

تأمین منابع به روز از طریق پایگاه‌های اطلاعات دنیا یکی از چالش های پژوهش است

۴۳ هزار سند علمی به نام جمهوری اسلامی در سطح بین المللی منتشر شده است. پیش بینی می‌کنیم تا آخر سال ۲۰۲۰ اسناد علمی ایران از ۶۵ هزار سند نیز عبور کند

ظرفیت‌های داخل کشور برای تجهیزات پژوهشی و تامین مواد مورد نیاز پژوهش وجود دارد اما کفاف انجام پژوهش و تحقیق علمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌دهد

حضور در فضای بین المللی علمی حق ما است

وجود بی انگیزگی پژوهشی باید با انجام پژوهش مطرح شود

ظرفیت‌های داخل کشور برای تجهیزات پژوهشی و تامین مواد مورد نیاز پژوهش وجود دارد اما کفاف انجام پژوهش و تحقیق علمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌دهد

فارس: از چالش های موجود در حوزه پژوهش دانشگاه ها برایمان بگویید؟

فتح الهی:چالش‌های پژوهش در دانشگاه‌ها موضوع بسیار مهمی است. ما باید درکی از موقعیت داشته باشیم این که در چه شرایط و موقعیتی قرار داریم. ما الان با تحریم بسیار بسیار فراگیر و سنگین از سوی نظام سلطه ، شیوع گسترده ویروس کرونا و ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و با شرایط اقتصادی خاصی در ایران مواجه هستیم  و می‌بینیم چه اتفاقاتی برای برابری ریال و ارز افتاده است. توان اقتصادی مؤسسات پژوهشی به خاطر تغییرات نرخ ارز بسیار ضعیف شده است. ما با شرایطی مواجه هستیم که حقوق کارکنان و مؤسسات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بالا بردیم. در عین حالی که هنوز بودجه دانشگاه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اضافه نکردیم. ما با شرایط خاصی در منطقه خودمان مواجه هستیم. منطقه‌ای که ناآرامی‌هایی در آن وجود دارد و این ناآرامی‌ها روابط بین دولت‌ها در بین منطقه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با همدیگر و کشورهای منطقه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. در چنین شرایطی که بخش پژوهش کشور باید نیازهای اساسی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأمین کند و هم چنان زنده و شاداب پیش برود و به وظیفه اصیل و خطیر خود بپردازد کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است.پس اولین چالش، چالش وضعیت ما است که ۵ عاملی که به آن اشاره کردم این چنین وضعیتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود آرودند.

در چنین وضعیتی ما در تأمین منابع به روز چالش داریم؛ یعنی پایگاه‌های اطلاعات علمی دنیا درواقع تحت تأثیر این عوامل برای ارائه خدمات خودشان به دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی علی‌الخصوص ایران و محققان و دانشمندان ایرانی دچار مشکلاتی شده‌اند. پس چالش دوم تأمین منابع به روز از طریق پایگاه‌های اطلاعات دنیا است.

چالش سوم تأمین تجهیزات پیشرفته و به روز برای انجام تحقیقات علمی به روز است که به دو وجه برای ما مشکل است یک وجه تأمین مالی و منابع پایدار و کافی است که الان بسیار مشکل است و نکته دوم خود این تجهیزات و تأمین آنها از طریق شرکت‌های بین المللی است که تحت تأثیر نظام سلطه همکاری خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با منطقه ما و علی‌الخصوص جمهوری اسلامی دچار خلل کردند.تأمین تجهیزات برای انجام تحقیقات به روز و پیشرفته بسیار مهم است که تحت تأثیر دو عامل تأمین منابع مالی پایدار و کافی برای  تأمین آن تجهیزات و دوم انجام امور بازرگانی این خریدها و تجهیزات است.

نکته دیگر تأمین مواد آزمایشگاهی است که در این شرایط تابع آن فاکتوری هستند که تجهیزات تحت تأثیر آن قرار گرفته است. هر چند ظرفیت‌های در داخل کشور برای تأمین تجهیزات پژوهشی و تأمین مواد مورد نیاز پژوهش وجود دارد. ولی کفاف انجام پژوهش و تحقیق علمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌دهد.

ظرفیت‌های داخل کشور برای تجهیزات پژوهشی و تامین مواد مورد نیاز پژوهش وجود دارد اما کفاف انجام پژوهش و تحقیق علمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌دهد

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها