امروز چهارشنبه 30 مهر 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: سه شنبه 21 مرداد 1399

هماهنگی در حوزه صادرات وجود ندارد ریشه نوسانات قیمتی در مشکلات صادراتی

سید جواد ساداتی‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشان، با اشاره به جلسه کمیسیون صادرات محصولات کشاورزی که با حضور مسؤولان وزارت خارجه، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی در خصوص صادرات برگزار شد، اظهار کرد: صادرات محصولات کشاورزی برنامه خاصی ندارد  مشکل حوزه صادرات محصولات کشاورزی این است که وظیفه صادرات بر عهده  جهاد کشاورزی بوده  اما امروز وزارت صمت و تنظیم بازار وظیفه صادرات محصولات کشاورزی را بر عهده‌گرفته‌اند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این موضوع برای اداره صمت در اولویت قرار ندارد، افزود: این موضوع باعث آشفتگی صادرات محصولات کشاورزی شده است و به‌ محض اینکه یک تغیر قیمت در بازار مصرفی محصولات کشاورزی در داخل پیدا می‌شود صادرات آن محصول را ممنوع می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه، بازار نیاز به استمرار تأمین دارد، گفت: وقتی یک صادرکننده محصولی را در بازار هدف سرمایه‌گذاری می‌کند و ناخودآگاه صادرات آن محصول ممنوع می‌شود باعث می‌شود بازار را رقیب از صادرکننده بگیرد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه ممنوع شدن صادرات تخم‌مرغ باعث شد تا بازار افغانستان، روسیه و عراق را به رقیب دیگری بدهیم، تصریح کرد: این نشان می‌دهد عملاً ممنوع کردن صادرات ساده‌ترین راهی است که وزارت صمت انجام می‌دهد و یک تصمیم عجولانه و بدون برنامه است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد هماهنگی در حوزه صادرات وجود ندارد و خیلی از تغییرات و نواسانات قیمتی به مشکلات صادراتی به عدم هماهنگی برمی‌گردد.

وی ادامه داد: وزارت جهاد برنامه الگوی کاشت و آمایش مناسبی ندارد بنا بر این نمی‌داند در یک محصول چقدر تولید دارد و بر اساس نیاز داخل چقدر مازاد دارد تا برای مازاد اجازه صادرات داده بشود.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه وزارت صمت در تصمیم‌گیری نمی‌تواند تعادل را ایجاد کند، تصریح کرد: وزارت خارجه رویکردش اقتصادمحور نیست یعنی نگاه وزارت خارجه در خارج از کشور علی‌رغم اینکه معاونت اقتصادی هم راه‌اندازی شده،  اقتصادی نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: عمده کشورها وزارت خارجه آن‌ها بر پایه اقتصادی فعالیت می‌کند و با شناخت بازارهای هدف و رفع موانعش باعث توسعه صادرات کشورش می‌شود.

وی در پایان افزود: مقرر شد در دو هفته آینده  سه وزارت خانه برنامه‌هایشان را در این خصوص ارائه کنند تا کمیته ساماندهی توسعه بازار کمیسیون این موضوع را پیگیری کندو مشکلات عدم هماهنگی که بین بخش‌ها وجود دارد و رفع نشده تا به یک سامان مناسب برسد.

انتهای پیام/۶۳۰۱۸/ص۲۰/

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها