امروز چهارشنبه 14 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: جمعه 17 آبان 1398

پتانسیل بالای نیروی انسانی ایرانی در حوزه رباتیک جهانی سنگر دانشگاه را خالی نکنید

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس؛ مهدی طالع ماسوله محقق و مخترع ایرانی و استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران که اتفاقا مدیر آزمایشگاه تعامل انسان و ربات نیز هست، در سال 92 در مصاحبه‌ای آینده رباتیک ایران را روشن پیش بینی کرده و چشم‌انداز روباتیک بسیار روشن و در عین حال خطرناک است زیرا باید از ابتدا بنیان آن را درست گذاشته و حرکت کنیم.

حالا که 5 سال از آن زمان می‌گذرد و دانش رباتیک ایران پیشرفت بسیاری داشته است، طالع ماسوله از پتانسیل بالای نیروی انسانی ایرانی در حوزه رباتیک جهانی خبر می‌دهد.

در این باره با این محقق ایرانی گفت‌وگویی داشته‌ایم که طالع‌ماسوله در این گفت‌وگو از پیشرفت‌ها، ظرفیت‌ها، مشکلات و موانع حوزه علم و فناوری کشور و راه‌های رفع موانع سخن گفت.

* پتانسیل بالای نیروی انسانی ایرانی در حوزه رباتیک جهانی

فارس: اجازه دهید صحبت‌هایمان از حوزه تخصصی شما که حوزه رباتیک است آغاز کنیم، به نظر شما در این حوزه کجای کار هستیم و چقدر پیشرفت کرده‌ایم؟

طالع‌ماسوله: از نظر من در این حوزه کارهای خوبی صورت گرفته است، البته اگر میزان پیشرفت را نسبت به شرایط و امکانات موجود بسنجیم می‌توانیم بگوییم در کل در حال حاضر کارهای خیلی خوبی در موارد مختلف تحقیقاتی در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی صورت گرفته است و با توجه به امکانات و شرایطی که هست محققان ما خوب فعالیت می‌کنند.

فارس: در حوزه رباتیک جایگاه ما در دنیا چگونه است؟

طالع‌ماسوله: اگر بخواهیم از حیث نیروی انسانی بسنجیم جایگاه بسیار بالایی داریم، نیروهای خوبی در کشور هستند که کارهای پیشرفته‌ای می‌توانند انجام دهند اما متاسفانه هدایت خوبی صورت نمی‌گیرد و ما برنامه ریزی شده پیش نمی‌رویم.

فارس: منظورتان این است که از پتانسیل نیروی انسانی‌مان به خوبی استفاده نمی‌کنیم؟

طالع‌ماسوله: بله، دقیقا.

فارس: چطور؟

طالع‌ماسوله: ما باید زیرساخت‌های حوزه رباتیک را تقویت کنیم، در برخی زیرساخت‌ها بسیار قوی هستیم و در برخی موارد کارهای بسیار پیشرفته‌ای می‌کنیم که در دنیا موجود نیست یعنی پیشرفت را داریم اما این پیشرفت‌ها باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در عمل به کار ما بیاید.

ایران دارای پتانسیل بالای نیروی انسانی در حوزه دانش رباتیک است اما این پتانسیل باید با هم‌افزایی در راستای رفع نیازهای کشور قرار بگیرد

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها