امروز یکشنبه 4 آبان 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: سه شنبه 21 مرداد 1399

پیش بینی سرپرست وزارت صنعت در مورد کاهش قیمت خودرو تاثیر تکانه های اقتصادی بر کنترل بازار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، این روزها مسائلی مانند قیمت گذاری خودرو، بالابودن نرخ خودرو در بازار، سهمیه بندی عرضه این محصول و بحث بر سر آزادسازی قیمت خودرو جزء مهمترین موضوعات مرتبط با وزارت صنعت است.

آشفته بازار خودرو در ماه های نخست امسال انتقادات زیادی را متوجه دولت و وزارت صنعت کرد تا آنجا که این انتقادات همزمان با داغ شدن بحث تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی به برکناری وزیر سابق صنعت ختم شد. با روی کار آمدن حسین مدرس خیابانی به عنوان سرپرست وزارت صنعت، نخستین اقدام قابل توجهی که توسط وی و تیم مستقر در وزارت صنعت صورت گرفت، برگزاری جلسات مختلف برای رفع التهاب از بازار خودرو و مدیریت قیمت ها بود. تصمیماتی که از دل این جلسات بیرون آمد، راهکارهایی با هدف محدود کردن دلالان در خرید خودرو از کارخانه بود تا در نهایت خودروهای کارخانه ای نصیب مصرف کننده واقعی شوند.

هرچند این راهکارها که سهمیه بندی فروش خودرو با روش قرعه کشی در صدر آن قرار داشت، انتقاداتی را از سوی برخی کارشناسان به همراه داشت اما در نهایت و نسبت به قبل، تعداد بیشتری از مردم موفق به خرید خودرو با قیمت کارخانه شدند و سهم دلالان از این فروش کاهش یافت. در عین حال بازرسی از برخی پارکینگ ها و برخورد با برخی احتکارکنندگان خودرو باعث کاهش قیمت خودرو در بازار شد. این روزها اما دوباره شاهد رشد قیمت ها در بازار هستیم و در ضمن طرح وزارت صنعت برای کنترل مستقیم قیمت خودرو در بازار از طریق فروش خودرو در بازار 10 درصد بالاتر از نرخ کارخانه عملیاتی نشده است. طرحی که هرچند در وزارت صنعت به تصویب رسیده ولی سرپرست وزارت صنعت می گوید به آن اعتقادی ندارد.

در حاشیه بازدید حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از خبرگزاری فارس در این خصوص با وی به گفت و گو نشستیم، هرچند فرصت این مصاحبه محدود بود اما خواندن نظرات فردی که به عنوان وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای صنعت، معدن و تجارت مطرح است، خالی از لطف نیست. این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

فارس: انتصاب شما به سمت سرپرستی وزارت صنعت همزمان بود با رشد نجومی قیمت‌ خودرو در بازار. در آن موقع طرح‌هایی را برای مدیریت بازار خودرو اعلام کردید از جمله اینکه فروش را به سمت قرعه‌کشی و سهمیه‌بندی سوق دادید، تعیین اختلاف قیمت 10 درصدی بین نرخ بازار و کارخانه از دیگر طرح ‌های وزارت صنعت بود. در آن زمان مسئولان وزارت صنعت وعده‌هایی برای کاهش قیمت خودرو به مردم دادند و از آنها خواستند تا برای خرید دست نگه دارند. حالا با گذشت 2 یا 3 ماه از آن زمان مشاهده می‌کنیم که قیمت خودرو در بازار افزایش یافته و مردم نمی‌توانند حتی با نرخ‌های 2 ماه پیش، خودرو خریداری کنند و باید نقدینگی بیشتری تأمین کنند. پاسخ شما به مردمی که برای خرید خودرو دست نگه داشته بودند، چیست؟ چرا طرح فروش قرعه‌کشی خودرو به موفقیتی که نویدش را داده بودید منجر نشد و قیمت خودرو کاهش نیافت؟ 

مدرس خیابانی: ما در آن زمان موفق بودیم. 3 ماه پیش که من سرپرست وزارت صنعت شدم قیمت پراید در بازار 90 میلیون تومان بود که با طرح های ما به 62 میلیون تومان رسید. ما عرضه خودرو را افزایش دادیم، تعداد خودروهای ناقص را کاهش دادیم و در نتیجه تحویل خودرو افزایش یافت. در بخش تقاضا نیز کار کردیم و تقاضای خرید خودرو را واقعی کردیم به طوری که در شرایطی که عده‌ای مشغول کاسبی در بازار بودند اعلام کردیم افرادی که طی 3 سال اخیر از خودروسازان خرید نکرده و پلاک فعال ندارند، با شرط رهن یک ساله سند می‌توانند برای خرید از کارخانه ثبت‌نام کنند.طرف تقاضای خرید خودرو را واقعی کردیم. با این حال برای خرید 25 هزار دستگاه خودرو در فروش فوق‌العاده 5 میلیون و 700 هزار نفر بیشتر با هدف کاسبی ثبت‌نام کردند، چون اختلاف قیمت کارخانه و بازار بالا بود.

همزمان به شورای رقابت نیز اعلام کردیم که قیمت خودرو را به‌روزرسانی کند. به آنها گفتیم « شما به نفع چه کسی کار می‌کنید؟ مصرف‌کننده که خودرو را با قیمت 80، 90 میلیون تومان می‌خرد، کارخانه هم با قیمت 40 میلیون تومانی می‌فروشد و زیان می‌دهد.» اسناد و مدارک را به شورا ارائه کردیم.

شرایط محیطی در اردیبهشت ماه با شرایط محیطی حالا کاملاً متفاوت است. ما آن زمان به موفقیت رسیدیم، آن موقع برای 25 هزار دستگاه خودرو، 5 میلیون و 700 هزار نفر ثبت‌نام کردند اما هفته پیش برای 15 هزار دستگاه خودرو ایران خودرو فقط 200 هزار نفر ثبت‌نام کردند. یعنی کاسب‌ها کمتر شده‌اند و قیمت‌ها واقعی‌تر شده است.

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها