امروز سه شنبه 24 تير 1399

ساختمان پزشکان

drtakhfif/bala khabar
زمان انتشار: دوشنبه 27 آبان 1398

50میلیون متر مکعب آب آشامیدنی استان های جنوبی از سد کوثررها سازی شد

اکبر خدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی امسال تاکنون27 میلیمتر باران در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ثبت شده است.

وی با بیان اینکه سد  کوثر آب آشامیدنی بیش از 2 میلیون و 500 نفر از استان‌های همجوار را تامین می‌کند، گفت: سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می‌کند.

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران  با اشاره به بارندگی‌های شبانه روزی گچساران عنوان کرد: گنجایش مخزن سد کوثر  ۵۸۰ میلیون متر مکعب که در حال حاضر بیش از ۴۴۴میلیون متر مکعب آب پشت سد کوثر ذخیره شده است.

خدری ابراز کرد: دبی ورودی آب سد که روز گذشته هفت متر مکعب بر ثانیه بود با بارندگی های شبانه روز گذشته به ۱۵ متر مکعب بر ثانیه افزایش یافته است.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه  تراز نرمال مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵ متر است، گفت: هم اکنون تراز این سد ۶۱۷.۱۲ متر رسیده است.

این مسوول با اشاره به اینکه 183میلیون متر مکعب از آب این سد از مهرسال گذشته تاکنون با هدف مدیریت سد و پیشگیری از خسارت های احتمالی سیلاب رهاسازی شده است، اذعان کرد: از این میزان ۱۷۰ میلیون متر مکعب در سال زراعی گذشته و ۱۳ میلیون متر مکعب در سال زراعی جاری (اول مهر امسال تاکنون) رهاسازی شده است.

خدری خاطرنشان کرد: امسال تاکنون  29 میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب  آب این سد برای بخش‌های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی، آشامیدنی و سایر مصارف رها شده است.

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران افزود: همچنین در سال زراعی گذشته 42میلیون متر مکعب آب کشاورزی،۳.۵ میلیون متر مکعب آب صنعت و ۸۲ میلیون متر مکعب برای سایر مصرف (زیست محیطی) در این سد راهسازی شده است.

وی ادامه داد: از مهرماه سال گذشته تاکنون 198 میلیون متر مکعب آب از سد کوثر برای مصرف آشامیدنی استان‌های جنوبی کشور رهاسازی شده که از این میزان ۱۴۸ میلیون متر مکعب در سال زراعی گذشته و ۵۰ میلیون متر مکعب آب امسال برای مصارف آشامیدنی استان های جنوبی ایران رها شده است.

انتهای پیام/82031

 

منبع: فارس نیوز
برچسب ها :
aroostakhfif/zir khabar.mashhad
کفش فوق العاده آدیداس drtakhfif/shiraz drtakhfif/karaj drtakhfif/tehran
نیازمندی ها